Lapálie s X200s a SSD diskem

Jelikož nerad „do terénu“ tahám svůj nový notebook, který, díky dokovací stanici a napojení na 27″ monitor, plní funkci stolního počítače, rozhodl jsem se pořídit si nějaký levný repasovaný notebook. Nakonec jsem skončil u firmy Gigacomputer, i když nerad, protože mnoho známých s touto firmou mělo problémy ohledně reklamací atd. Každopádně výběr mají bezkonkurenční a co jsem mohl porovnat tak i vzhled těchto repasů, vzhledem k ceně, je docela fajn.

Jasná volba byla Lenovo, rozhodoval jsem se mezi X200, X200s a X200T. Nakonec vyhrálo X200s, přece jen má o fous lepší konstrukci než 200 a dotekový displej v případě T jsem nepotřeboval. Vybral jsem si teda celkem pěkný kousek se 4GB RAM a 160GB diskem. Doma se mi válela jedna 4GB paměť a 250GB SSD od Samsungu, oboje nevyužité.

První problém nastal když jsem chtěl notebook zapojit do elektriky – prodejce mi místo kabelu k adaptéru dal kabel ke klasickému PC. Naštěstí jich pár doma mám, takže toto bylo vyřešeno rychle.

Druhý „problém“ byl, že v notebooku nebyl jeden modul se 4GB RAM ale 2 x 2GB. Takže 8GB se nekoná, vystačím si tedy se šesti.

Ovšem třetí problém byl složitější. Vyměnil jsem HDD za SSD a spustil instalaci Windows 8. Při instalaci, v kroku výběru disku a oddílů, jsem klikl na „Další“ a vyskočila chyba, že se nepodařilo vytvořit oddíly nebo že nebyly nalezeny. Vyzkoušel jsem X variant oddílů, formátování atd. Nic. Na internetu jsem zjistil, že tenhle problém je docela známý a fóra obsahovaly desítky příspěvků. No super.

První rada byla naklonovat systém z původního disku na SSD. Spustil jsem Acronis na druhém PC a bohužel. Chyba. Asi ten původní disk byl nějaký už moc jetý či co. Takže jsem na to šel oklikou. Vytvořil jsem v Acronisu zálohu původního disku (trvala docela dlouho) a tu jsem obnovil na SSD. Už už to vypadalo že to bude v pohodě a hned modrá smrt. Některé soubory byly poškozené, takže smůla.

Další rada byla vytvořit v diskpartu oddíl, naformátovat atd. a pak již při instalaci nedělat žádné změny. Problém přetrvával. Jelikož byl postup pro Windows 7, udělal jsem si i instalačku pro něj. Stejný problém.

Ale nakonec jsem to vyřešil dost zajímavě! Stačilo totiž zrušit původní instalaci, poté vysunout flash s instalačkou a instalaci spustit. Vyskočila chyba o tom že systém nemůže najít soubory atd atd. Znovu jsem tedy instalaci ukončil a vrátil flash zpět do USB. A instalaci jsem spustil znovu. A hle! Instalace proběhla úspěšně! Takže nakonec stačilo Windows oblbnout závažnější chybou a když ji vyřešil, tou druhou se již nezabýval 🙂

Teď vše šlape jako hodinky!

Tomáš Přibyl

Jsem IT specialista a konzultant, tvůrce webů a webových aplikací v PHP. V současné době pracuji jako OSVČ.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *