Microsoft Windows… Phone… Mobile… 10

Je to už pár měsíců co jsem přešel po letech z mobilní platformy Windows zpět na Android. Tuto změnu si nemůžu vynachválit.

Microsoft svým přístupem k jeho vlastní platformě dává jasně najevo, že nic zásadního v této sféře rozhodně nechystá. Sám se stará o vývoj svých aplikací pro konkurenční platformy a tak se není čemu divit, že většina vývojářů jde v jeho stopách. Prakticky denně se objevují zprávy o tom že ten a ten ukončil či pozastavil vývoj své aplikace pro Windows. Například PayPal nebo mapy.cz pochopily, že přes Windows Mobile cesta k tržbám rozhodně nevede a vývoj a údržba jejich aplikace pro pár skalních fanoušků není rentabilní. Však sám Microsoft jim je zářným příkladem.

Celkem mě pobavil záměr Microsoftu na příští rok utlumit vývoj jejich mobilní platformy a soustředit se na věci jako je desktopový systém. Chápal bych to v případě, že by mobilní 10 měli hotové a rádi by utlumili přísun nových „fíčur“ pro tento systém a šli vymýšlet něco nového. Bohužel z mého pohledu není WM10 rozhodně dodělaný a poslední věc co potřebuje je utlumení vývoje.

Už jsem se mnohokrát setkal s tvrzením „kdyby měl Microsoft takovou fanouškovskou základnu pro své mobilní Windows po celém světě takovou, jakou má v ČR, překonal by v prodejích i Apple“. S tím jednoznačně souhlasím. Na fórech a FB skupinách se daly dohromady milovníci těchto telefonů, kteří kolem sebe šíří evangelium Windows Mobile, na které nikdo nesmí říct křivé slovo. Android a iOS jsou zde slova zapovězená a kdo je použije v jiném spojení než s „nejhorší“, „děravý“, „zasekaný“ či „nikdy“, je z tohoto společenství, za zvuku bojových bubnů, vyloučen.

Bohužel i zde vytrvávají jen ti nejsilnější a tak se skupiny a fóra postupem času mění na bazary, kde se uživatelé chtějí svých miláčků zbavit a často se diví, že ani pod cenou (z jejich pohledu) je nikdo nechce.

Mezi těmi nejsilnějšími se najde i hodně těch, kteří s vidinou super telefonů investovali skoro 20 tisíc do Lumie 950 a očekávali, že na pár let mají vystaráno. Za tyhle peníze dostali Continuum, skvělou funkci, kterou použije jen pár těch, kteří se nedokážou smířit s tím, že mimo tohle už dostali jen nedodělaný Windows 10. Navenek se tváří, že jsou maximálně spokojeni, uvnitř už přemýšlí co dál. Za pár měsíců na store moc oficiálních aplikací nebude, jen tisíce aplikací pochybných vývojářů, kterými se MS snaží store naplnit. Takže místo super cool drahého telefonu budou mít jen telefon se základními funkcemi.

MS Store vs. Google Play

Google Play –  první den s novým telefonem mohu strávit celý s hledáním zajímavých a většinou i oficiálních aplikací a když se někdy budu nudit, vždy nějakou další aplikaci najdu. Dokonce najdu i hodně zajímavých aplikací i od MS.

MS Store – první den s novým telefonem najdu za čtvrt  hodiny jen pár použitelných aplikací. Ty od MS většinou vypadají jako ořezané verze těch pro ostatní platformy. Když se nudím, můžu se prohrávat tunami balastu.

Přešel jsem zpět na Android a bylo to to nejlepší (v tuto chvíli, nebráním se v budoucnu přechodu na iPhone)  co jsem mohl udělat.

Z mého pohledu je Android dobrá platforma a pokud víte jak telefon používat, nemusejí vás ani trápit ty „bezpečnostní díry“, kterými se android hateři ohánejí pokaždé, když jim dojdou argumenty. Zasekávání androidu je věc jiná, tady zase vznikla hromada haterů tak, že si koupili telefon se starým androidem 4 za 3000. A on se sekal. Logicky je to o výkonu, já si s 3GB RAM nestěžuji.

Tomáš Přibyl

Jsem IT specialista a konzultant, tvůrce webů a webových aplikací v PHP. V současné době pracuji jako OSVČ.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *