Tak tohle Microsoft vážně posral

Poslení dny nedělám skoro nic jiného, než že zakazuji upgrade počítačů s Windows 7 na Windows 10. Proč?

Minulý rok přišel Microsoft s něčím „nevídaným“ – nabídl uživatelům Windows 7 a Windows 8.1 zdarma upgrade na Windows 10. Sice pouze v rámci omezeného časového období, ale zdarma a hlavně nikoho neměl do upgrade nutit.

Před časem se mi začaly množit stížnosti na to, že klient ráno zapnul počítač a najednou mu naběhly desítky. Tenkrát jsem to ještě považoval za chybu na straně klienta, prostě se ukliknul – nevšiml si nějaké hlášky o upgrade a prostě jí potvrdil. Ale že by jich bylo najednou tolik?

Ne. To jen Microsoft udělal neskutečnou prasárnu, kdy aktualizaci nejdříve vložil mezi oporučené, které se automaticky stahují a aktualizují. Poté přidal super hlášku kdy vám nabídne buď hned aktualizovat nebo aktualizaci odložit maximálně o 8 hodin. No a nebo tuhle hlášku prostě zavřít křížkem nahoře a tím ji zrušit. A v tom je chyba! Zavření křížkem nahoře = odsouhlasení instalace ihned. Sám jsem si to vyzkoušel. Je tohle fér přístup?

NYV6110c2_aktualizace3

Normální uživatel absolutně netuší co ho s Windows 10 čeká a absolutně nemá ponětí o tom, že taky po upgrade nemusí vše fungovat správně a taky tento upgrade nemusí nejdej bože proběhnout úspěšně a počítač už také nemusí naběhnout.

U domácích počítačů které uživatelé používají jen na serfování po internetu a jediný program je Google Chrome to nemusí být nic kritického. Ale co firemní počítače, na kterých většinou záleží podnikání? V mnoha případech na nic běží software, který nemusí být (a často také není) s Windows 10 kompatibilní. Pak má firma smůlu, po upgrade program nespustí. A když se třeba jedná o počítač s hromadou různého software a systémem zasekným x let starým borelem, upgrade může skončit chybou a nepomůže už nic než kompletní reinstalace – u některých „centrálních“ PC to může být práce klidně na desítky hodin. To je fajn ne?

Co prakticky denně řeším za problémy spojené s naprosto nesmyslnou aktualizací, která slouží tak maximálně k tomu, aby si Microsoft navýšil statistiky v užívání Windows 10 a mohl si tak honit ego? Odregistrace Money S3 – musím volat na podporu a nechat si znovu aktivovat, nahrazení výchozího Internet Exploreru neodělaným Edge, kde nefungují doplňky pro tokeny a elektronické certifikáty (prakticky jediný důvod proč používáme IE), deaktivace starších verzí Office a problém s další aktivací, zrušení konfigurace emailových klientů (např. s nastavením připojení k Exchange si normální uživatel těžko sám poradí), problémy s tiskárnami a i jiným HW, problémy s elektronickými podpisy……. atd. atd.

Takže s tímhle jsi to, Microsofte, hodně posral.

Tomáš Přibyl

Jsem IT specialista a konzultant, tvůrce webů a webových aplikací v PHP. V současné době pracuji jako OSVČ.

Komentářů: 5

  1. Mohu jen potvrdit, kolega se vrátil z oběda a nestačil se divit že tam má 10. S tím že vše šlo, ale druhý den pc při babyhani zamrzlo a muselo se vrátit do bodu obnovení. Naštěstí jen o 1 den kdy proběhla aktualizace, ale soubory za ten 1 den mu i tak zmizely….

  2. ja si myslim ze zatodle by meli microsoft celkove zelovat tlacit na nas aby sme za kazdou cenu pouzivali windows 10 krej de jete tim spusobej ze je v nem 3 prdele chyb a td internet na tom de blbedes a hruza ani to pred tim neviskouseli a to se vsadimze aniz by viskouseli windows 10 a poslali ho vsem lidem neviskousenej neopravenej a td

  3. Stalo ser mi uplně totež lehl sem si doma a najednou mám v pc 10 pokud je to náka omezená skušební verze tak je to od Microsovtu podraz a v PC to nechci

  4. NO vidíte, to vypadá, jako kdyby si na Vás MS zasedl. U nás proběhl na pracovním pc také upgrade na W10 (manželka to nechtěně odklikla, a pak se jí to jednou večer nainstalovalo). Kupodivu fungovalo úplně všechno, kromě Shift+delete v Total Commanderu. Stačilo znova nainstalovat. JInak všechny ekonomické a účetní programy v pohodě, kryptovací program pro Českou poštu bez problémů, přístup do elektronických bankovnictví čsob, kb a další také bez problému, dokonce i emulace starého dosu funguje beze změny. Ŕekl bych, že to bude kus od kusu. Přeji hodně trpělivosti. P.

    1. Přesně tak, je to kus od kusu. Svůj NTB jsem udělal hned první týden co W10 vyšly, udělal jsem upgrade se zachováním všeho a programů mám opravdu hodně. Pár chybek, ale řekl bych že z 99% vše šlape. Ale zrovna dnes jsem třeba opět řešil relativně čistý PC, kde po upgrade zmizela půlka konfigurace a deaktivaly se mi licence. Z tohohle důvodu prostě nevidím vynucenou aktulizaci u uživatele, který tomu nerozumí, jako nejlepší řešení…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *