Z telefonu s Windows na Android

Po letech u mě, jako u milovníka produktů Microsoftu, nastala větší změna. Rozhodl jsem se vrátit zpět k Androidu a podívat se, jakou cestu urazil od doby, kdy ho u mě vystřídal právě microsoftí Windows – na začátku poháněl HTC 8S, poté Lumii 925 a následně rok a půl Lumii 930.

Vzhledem k posledně jmenovanému si myslím, že jsem měl tu čest používat Windows (8 a 10) na hodně slušném HW, takže narážky typu – nevyhovuje ti protože jsi ho nikdy nezkusil na skutečně výkonném HW a používáš ho na nějaké L520 – jsou mimo.

Windows je fajn, telefon používám čistě jako pracovní nástroj a vyřídím na něm 20% práce denně. Za dobu používání jsem vlastně nenarazil na žádný závažný problém. Každopádně občas jsem narazil u různých služeb na hlášku „Stáhněte si naši mobilní aplikaci. Na Google play a App Store“ a Windows Store nikde, maximálně nějaká nedůvěryhodná appka, jejíž popisek je v čínštině, stejně jako jméno vývojáře. Za tohle ale (nejspíš) MS nemůže. Hold to prostě není pro vývojáře zajímavá platforma.

Bohužel nejvíc mě iriotoval přístup samotného Microsoftu k jeho vlastní platformě. Obecně se ví, že jeho aplikace pro iOS a Android jsou úplně někde jinde než ty samé pro Windows. Smutný přístup. Oficiální W10 na telefon v nedohlednu, „beta“ je dokonce i na prvních oficiálních Lumiích, které mají W10 z výroby. A vůbec není jisté, že se tahle platforma někdy neoficiálního označení beta zbaví.

Z mého pohledu udělal Android obrovský krok kupředu (samozdřejmě je to závislé na HW telefonu). Oproti Windows trošku složitější UI, stokrát víc nastavení, více možností customizace apod. Tady jsem ocenil právě tu jednoduchost Windows, ale zvykám si. První aplikace, kterou jsem hledal, byla emailový klient. Narazil jsem na Outlook, rádoby ten samý, který je na Windows, ale ani omylem. Opět se potvrdilo, že MS aplikace jsou na androidu mnohem promakanější. Je to jakoby na vlastní platformě použil verzi 0.9 Alfa a na Androidu už má dávno verzi 3… A to vidím bohužel jako jeho největší slabinu, ten přístup. Jestli se takhle snaží oslovit potencionální vývojáře? Nevím.

A je jedna jediná aplikace z Windows, která mi bude chybět (ostatní mají buď od oficiálních vývojářů, nebo minimálně lepší alternativy) – 2Day, prakticky dokonalá aplikace na úkoly, za jednu platbu, včetně desktopového Modern klienta, včetně synchronizace… Jednoduchá, hezké UI, spolehlivá. Tady asi s Androidem nepochodím…

Tomáš Přibyl

Jsem IT specialista a konzultant, tvůrce webů a webových aplikací v PHP. V současné době pracuji jako OSVČ.

1 komentář

  1. Neříkej že jsi opustil svět Lumie zrovna ty. Ale důvody chápu, osobně bych asi ani nemohl používat jiný OS než android a to hlavně kvůli práci. Bez google disku se nehnu. A co jsi pořídil ?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *